Ortodoncija

• Zašto je potrebno da imam dobro poređane zube ?

Osmjeh je, svakako, jedan od najupadljivijih djelova vašeg lica. To je ono po čemu vas ljudi pamte. Pogledajte se u ogledalu. Da li ste zadovoljni svojim osmjehom? Razmislite kako na vas utiču osobe sa lijepim osmjehom. Da li vam one izgledaju privlačnije? Ortodontskim tretmanom moguće je učiniti da vaš osmjeh postane najljepši ukras na vašem licu…i to ukras koji će trajati cijelog života. Pravilan položaj zuba i vilica osim estetskog pružaju nam čitav niz koristi, zbog kojih ortodontski tretman danas postaje neizbježan. Ispitivanja su pokazala da osobe sa tjeskobom i nepravilnim položajem zuba zbog otežane mogućnosti za adekvatno pranje zuba imaju daleko češću pojavu zubnog kvara i parodontopatije. Ortodontski problem kao što su: dubok zagrižaj, obrnut preklop i slično, mogu biti uzrok ekscesivnog opterećenja pojedinih zuba, potporne kosti vilica, oboljenja desni i viličnih zglobova. Ovakvi problemi mogu kao krajnji ishod imati gubitak zuba ili jake bolove u viličnim zglobovima. Za većinu ljudi, lijep osmjeh je najžnačajni doprinos ortodontske terapije, jer ukoliko smo zadovoljni sopstvenim izgledom raste naše samopouzdanje i stvarju se uslovi da budemo srećni i zdravi, pa samim tim uspješni i cijenjeni.

• Ortodoncija u dječijem uzrastu

Većina ortodontskih pacijenata započinju ortodontski tretman u uzrastu od 8-14 godina. Ipak, američko udruženje ortodonata preporučuje da se dijete na prvi ortodontski pregled dovede u sedmoj godini. Ovo iz razloga, jer se neki ortodontski problemi veoma lako mogu riješiti ukoliko se uoče u početku. Savjetujemo da iako vam se čini da vaše dijete ima “lijepo poređane zube”, ipak obavite kontrolni ortodontski pregled, jer može postojati problem kojeg jedino ortodont može uočiti. U 7.godini prvi stalni molari (šestice) i sekutići (prva četiri zuba ) u gornjoj i donjoj vilici su se pojavili u ustima tako da se nepravilnosti kao što su tjeskoba, obrnut preklop i sl. uočavaju na samom pocetku i ranim tretmanom ortodont može usmjeriti rast vilica u poželjnom pravcu, a takođe i upravljati nicanjem stalnih zuba. Ranim tretmanom koji uključuje širenje vilica može se izbjeći potreba za kasnijim vađenjim stalnih zuba. Ovom uzrastu namijenjeni su aktivni pločasti i funkcionlni aparati.

• PLOČASTI APARATI SA ŠRAFOM







• FUNKCIONALNI APARATI























• Ortodoncija adolescenata

U ovoj starosnoj grupi očekujemo izrasle sve stalne zube ( izuzev umnjaka) i završen širinski razvoj zubnih lukova. Upravo zbog toga, fiksni ortodontski aparati su izbor u ovom uzrastu. Ovi aprati se sastoje od metalnih pločica koje su zalijepljene za zube i međusobno povezane žičanim lukom. Prednosti fiksnih aparata je njihova visoka preciznost, zahvaljujući kojima su mogući superiorni rezultati. Osim toga, nemogućnost skidanja aparata, čime je isključen faktor kooperativnosti pacijenta, omoogućava sigurnost i komfor u radu kako terapeutu, pacijentima i roditeljima.

• FIKSNI APARAT



• Ortodoncija odraslih

Ortodontski tretman može biti uspješan u bilo kom uzrastu! Odrasle osobe vjerovatno najviše cijene prednosti lijepog osmjeha, pa stoga u poslednje vrijeme raste broj odraslih pacijenata koji ortodonciju koriste kao isljučivi ili dopunski tretman za poboljšanje svog izgleda. U cilju prevazilaženja problema vidljivosti fiksnog aparata pri osmjehu, koriste se estetske bravice koje su transparentne i gotovo nevidljive. Postoji takođe i lingvalna tehnika, koja je nažalost rezervisana za neke jednostavnije slučajeve. U cilju postizanja zadovaljavajućih rezultata ortodontski tretman odraslog pacijenta može uključivati i hirušku korekciju lošeg položaja vilica. Tretman odraslih pacijenata pored uredno saniranih zuba podrazumijeva obaveznu provjeru parodontalnih tkiva prije početka terapije i saniranje istih. Ortodoncija ordraslih pacijenata podrazumjeva upotrebu:
1. Estetskih ( safirnih ili keramičkih) fiksnih aparata
2. Samoligirajućih fiksnih aparata koji koriste blage sile i skraćuju vrijeme terapije.
3. Lingvalnih aparata (onih koji se postavljaju na jezičnu stranu zuba), koji su nevidljivi pri govoru i osmjehu.
4. Folije za ispravljanje zuba

• Estetski ( safirni ili keramički) fiksni aparati

Estetske verzije labijalnih fiksnih aparata imaju osobinu da se skoro ne uočavaju pri osmjehu zahvaljujući transparentnosti materijala od koga se izrađuju, što ih čini privlačnim kod odraslih pacijenata.



• Samoligirajući fiksni aparati

Zahvaljujući naprednoj tehnologiji ovi fiksni aparati koriste blage sile i skraćuju vrijeme terapije nekada i do 6 mjeseci.



• Lingvalni fiksni aparat

Smješteni su na unutrašnjoj površini zuba prema jeziku, i zbog toga se ne vide pri osmjehu i govoru. Prednost lingvalnih fiksnih aparata je u njihovoj nevidljivosti. S druge strane ovi aparati imaju niz nedostatka koji ih čine još uvjek inferiornim rješenjem u odnosu na labijalnu tehniku. Na prvom mjestu je visoka cijena, smanjen prostor za jezik i činjenica da i pored stalnog usavršavanja ova tehnika nije uspjela da obezbijedi tako dobre i sabilne rezultate kao što je to slučaj kod labijalne tehnike.



• Folije za ispravljanje zuba

Ortocaps folije za ispravljanje zuba namijenjene su pacijentima koji imaju blaze i umjerene neregularnosti zuba i žele blag, brz i najmanje uočljiv način za ispravljanje zuba. Postupak se sastoji u nošenju serije mekih i čvrstih folija, napravljenih na bazi kompjuterskog set-up-a pacijentovih zuba. Svaku od ovih folija pacijent nosi 2-4 nedelje. Počinje se mekanim a završava se čvrstim folijama. Radi veće efikasnosti neophodno je da pacijent nosi foliju tokom noći i 6-7 sati dnevno, a najbrži rezultati se postižu ukoliko ih pacijent skida samo u toku jela. Kontrole se zakazuju na 2-4 nedelje, da bi ljekar odlučio kada je potrebno preći na sledeću foliju. Filozofija ovog tretmana sadržana je u saznanju da se kreiranjem individualnog aparata za svakog pacijenta u najkraćem vremenu postižu najbolji rezultati.



• Prva posjeta

U toku prve posjete vrši se preliminarni ortodontski pregled koji ima za cilj dobijenje početnih infomacija o vrsti nepravilnosti koju imate i razmotranje vaših zahtjeva i potreba. U toku ove posjete u našoj ordinaciji biće urađeno sledeće:
• Izvršen pregled zuba I vilica
• Salušana vaša predstava o problemu kojeg imate ( ukoliko se radi o djetetu očekujemo da roditelj saopšti ovo mišljenje) i razmotrene vaše želje
• Iznijete tretmanske opcije i objašnjen proces liječenja
• Dat uput za rendgenska snimanja koja su neophodna u cilju postavljanja ispravne dijagnoze ( ortopan vilica i telerendgen lica ). Ukoliko postoji impakcija zuba ili problem sa viličnim zglobom bit će potreban i 3D snimak ovih struktura.
• Iznijeta orjentaciona cijena tretmana
U slijedećoj posjeti biće izvršeno kliničko - funkcionalno ispitivanje zuba, vilica i lica, urađene fotografije zuba i lica i uzeti otisci na osnovu kojih se prave studijski modeli vaših zuba i vilica. Na osnovu analize studijskih modela (u koju je uključen čitav niz premjeravanja i provjere raznih parametara), kliničko-funkcionalnog ispitivanja, analize vaših rendgenkih snimaka i fotografija donijet će se konačan plan terapije.

• Postavka fiksnog aparata

Postavka fiksnog aprata uobičajeno traje 2-3h. Poslednjih pola sata planirano je za davanje savjeta pacijentu u vezi sa higijenom, ishranom i savjeta u slučaju nekih problema, kao što su: žuljanje luka ili bravice, otpadanje bravice itd. Postavka fiksnog aparata je potpuno bezbolna procedura, koja može biti čak i prijatna ukoliko sa sobom ponesete film koji volite, jer ćete ga nesmetano odgledati :)

• Kontrole

U toku ortodontskog tretmana kontrole se zakazuju na 4-6 nedelja. Njihovo uobičajeno vrijeme trajanja je 20-40min.

• Uputstva za pacijente koji nose fiksne aparate

Prvih 24-48h nakon postavljanja fiksnog aparata preporučljivo je uzimati mekšu hranu. U prvih osam sati nakon postavljanja fiksnog aparata preporučuje se žvakanje žvake ( svo ostalo vrijeme izbjegavajte upotrebu žvake) da bi se podspiješila lokalna cirkulacija i time ublažio eventualni bol koji je prisutan prva dva dana. U toku nošenja fiksnog aparata izbjegavajte: dvopek, grickanje korice hleba i odgrizanje čvrstog voća (jabuka, kruška, breskva….), jer bi to moglo da dovede do odljepljivanja bravica. Voće i ostalu hranu usitnite na komade. U toku nošenja fiksnog aparata mora se izbjegavati:
• Ljepljiva hrana kao karamele i žvake
• Tvrda hrana kao tvrdi bomboni, tvrda cokolada, lješnici i orasi
• Čips, sjemenke, kokice
• Čvrsto voće i povrće kao što su jabuka, šargarepa - moraju se sjeći na komade
• Grickanje hemijske i noktiju

Svako odljepljivanje bravica će produžiti dužinu trajanja tretmana!

Prvih 3-5 dana nakon inicijanog postavljanja bravica kao i nakon svake promjene luka u narednim posjetama osjećat ćete nelagodnost i utrnutost. Ovi simptomi mogu se ublažiti upotrebom 3% rastvora hidrogena ili tilenola. Postoji i jednostavnije rješenje, kao što je ispiranje usta sa toplim rastvorom kuhinjske soli. Rastvor ćete dobiti potapanjem pola kašičice morske soli u pola litra tople vode. Ukoliko su vam krajevi žice ili bravice izazvali iritaciju obraza, usana ili jezika, iste (žicu ili bravicu) obložite silikonskim voskom, koji ćete dobiti nakon postavke fiksnog aparata.

Klaćenje zuba.
U toku nošenja fiksnog aparata često se dešava da je pokretljivost pojedinih zuba povećana. Ovo je polijedica pomjeranja, odnosno “putovanja“ zuba kroz viličnu kost. Pojavu prijavite svome ortodontu. U najvećem broju slučajeva nema mjesta za brigu, jer će zubi na kraju terapije biti učvršćeni.

Bol zuba
Bol zuba je simptom koji morate prijaviti vašem ortodontu. Uzroci mogu biti različiti: od zubobolje uslijed neadekvatnih ispuna ili recidivirajućeg karijesa, pa do bola koji je simptom prekomjernog opterećenja zuba uslijed primjene neke jake sile tokom ortodontske terapije. Na vrijeme prijavite ovakvu pojavu i vaš ortodont će utvrditi uzrok i riješiti problem.

Odljepljivanje bravice ili prstena
Ukoliko su bravica ili prsten odlijepljeni ali I dalje stoje na zubu ostavite ih na mjestu I zakažite posjetu van redovne kontrole. Ukoliko se bravica pomjera I žulja vas, obložite je voskom. U slučaju da su bravica ili prsten odvojeni od luka, sačuvajte ih I donesite prilikom naredne posjete.

Luk izašao iz tube
Ukoliko vas žulja i pravi iritacije, postavite vosak. Zakažite posjetu van redovnog termina.

Orlna higijena
U toku nošenja fiksnog aparata veoma je važno održavanje adekvatne oralne higijene. Ovo podrazumijeva pranje zuba nakon svakog jela, kao i upotrebu interdentalnih četkica ili konca, kako bi se naslage lakše uklonile sa manje pristupačnih površina zuba i bravica. Takođe se savjetuju redovni stomatološki kontrolni pregledi zuba na svakih 6. mjeseci.
Napominjemo da se kod osoba (naročito djece) koja ne sprovode redovnu i ispravnu oralnu higijenu mogu pojaviti karijesi i šarena gleđ usled demineralizacije zuba. Ovo nije poslijedica ortodontske terapije ili greške ljekara, već isključivi propust pacijenta, za koji ortodont ne snosi odgovornost.

Kompletan postupak u vezi sa održavanjem oralne higijene bit će vam objašnjen nakon postavke fiksnog aparata.

Četkice
Perite zube iznad i ispod bravica. Prednje zube kružnim pokretima. Ne zaboravite da operete i unutrašnje površine zuba prema jeziku, kao I grizne površine. Ovome treba dodati i gornju površinu jezika, koju često zaboravljamo prilikom pranja, a koja je vrlo često mjesto nakupljanja velikog broja bakterija, koje su izvor neprijatnog zadaha.

Postoje razne vrste četkica, ali važno je da glava četkice ne bude velika i da četkica nije pretvrda. Potražite četkicu sa oznakom medium ili soft. Naš predlog za četkicu je Oral B 35 ADVANTAGE (medium). I druge verzije OralB će odgovarati, međutim veličina glave ne bi trebalo da bude veća od 35. Kada je riječ o interdentalnim četkicama, trebalo bi odabrati one oblika jelkice debljine od 0.3-0.4 mm. Interdentalnom četkicom ćete čistiti naslage između i oko bravica.
Konac
Koristite konac najmanje jedan put dnevno. Kupite specijalni konac za fiksne aparate.

• Najčešća pitanja

Šta je uzrok nepravilnosti zuba i vilica ?

U najvećem broju slučajeva uzroci nastanka nepravilnosti zuba I vilica su naslijedne prirode. U manjem broju slučajeva uzrok može biti prijevremeni gubitak mliječnih zuba i loše navike, poput: disanja na usta, sisanja prsta, cucle, grickanja noktiju.

Kako bravice ispravljaju zube ?

Bravice zajedno sa lukom koji ih povezuje djeluju na zube blagim kontiniranim silama pomijerajući ih u željene pozicije.

Mogu li imati bravice u boji ?

Ovakva pitanja često postavljaju tinejđžeri u želji da budu sto više trendy. Naravno, mi im u tome pomažemo. Postoje gumice u boji koje se mijenjaju prilikom svake kontrole i čiju boju pacijent bira po želji. Takođe postoje i bravice u boji koje su namijenjene djeci.

Koji je to uzrast kada je najbolje dovesti dijete na ortodontski pregled ?

Uzrast od 7,5 godina je najpogodnije vrijeme za prvi ortodontski pregled. To je vrijeme kada su nikli prvi stalni kutnjaci i smijenila se prva četiri zuba u gornjoj i donjoj vilici, tako da se ortodontske nepravilnosti počinju uočavati.

Da li će predstojeći rast vilica dovesti do spontanog ispravljanja tjeskobe zuba kod djeteta uzrasta 8 godina ?

Ne.

Da li sam prestar/a za bravice ?

Ne postoji starosna granica za primjenu ortodontske terapije, tako da nikad nije kasno za lijep osmijeh! Neki parodontoliški problemi su čak i indikacije za primjenu ortodontske terapije kod starijih osoba.

Da li je tretman kod odraslih teži ?

Ne bi se moglo reći da je tretman odraslih osoba teži, ali je važno napomenuti da se zubi kod odraslih osoba sporije pomijeraju, mada je i to individualno.

Da li moje bravice mogu biti prozirne ili u boji zuba?

Danas postoji čitava paleta estetskih bravica, koje će zadovoljiti čak i one najzahtjevnije. Zahjvaljujući savremenim materjalima, kao što je safirno staklo ove bravice su toliko transpatentne da se gotovo ne uočavaju na zubima. Laserska obrada ovih bravica čini njihovu povrsinu otpornom na pigmente iz hrane, tako da tokom terapije ne mijenjaju boju.

Da li mogu ispraviti zube bez postavljanja fiksnog aparata?

Danas postoji mogućnost da ispravite zube i bez postavljanja fiksnog aprata, zahvaljujući folijama za ispravljanje zuba koje se izrađuju na osnovu kompjuterskog set up-a vaših zuba. Naša ordinacija nudi ovakve mogućnosti. Zavisno od težine slučaja bit će vam potrebno 4-10 ovakvih folija, koje se mijenjaju nakon svakih nekoliko nedelja, sa dinamikom kojom vaš slučaj ide u progres. Ne smijete zaboraviti, da se svaka od ovih folija posebno naplaćuje, tako da je cijeli postupak skuplji od konvencionalnog fiksnog aparata.

Šta su ritejneri

Ritejneri su plastične folije (essax) ili pločasti aparati koji se koriste nakon skidanja fiksnog aparata da bi se postignuti rezultati očuvali, a zubi stabilizovali I učvrstili u svojim novim pozicijama. U novije vrijem koriste se I lingvalni ritejneri koje ortodont lijepi na unutrašnju površinu gornjih i donjih prednjih zuba. Mobilni ritejneri nose se prema uputstvu koje je preporučio vaš ortodont, jer to je najbolji način da očuvate zdrav i lijep osmjeh za koji ste uložili puno truda. Uobičajeno je da se ritejner nosi 1-2 godine nakon aktivne ortodontske terapije. Prvih 6 mjeseci nakon skidana fiksnog aparata ritejner se nosi 14 sati dnevno. Nakon toga nose se uglavnom noću. Ritejnere perite četkicom i pastom za zube svakodnevno. Kada god vam ritejner nije u ustima odložite ga u kutijicu, kako ga ne biste slomili ili izgubili.